הודעה לבעלי האתר

תקופת הניסיון הסתיימה, יש ליצור מנוי דרך ממשק ניהול האתר.
האתר נכנס לרשימת המחיקה ויימחק בקרוב
לחץ כאן אם אינך זוכר את כתובת ממשק ניהול האתר שלך.
נשירת שיער בגיל ההתבגרות: גורמים וסיבות

נשירת שיער בגיל ההתבגרות: גורמים וסיבות

בגיל ההתבגרות עוברים שינויים הורמונליים, רגשיים ופיזיים, שלהם השפעה רבה גם על השיער. נשירת שיער בגיל הזה יכולה להיות זמנית, קבועה או תקופתית ולכן כדאי לעשות בירור מקיף ב"הייר קליניק", כי יש פתרונות!

בימנו, יש הטוענים כי אמנם תהליך גיל ההתבגרות “מסתיים” טכנית  עם הגיענו לגיל 18 הבוגר, אך למעשה הוא ממשיך אפילו עד תחילת שנות השלושים.


בגיל הילדות, עור הקרקפת והשיער משקפים את המצב הבריאותי. אם קיימת  בעיה, השיער עלול להיות דק מדי ולצמוח בקצב איטי מדי או כלל לא לצמוח. גם דלקות וזיהומים חוזרים, בעיות של גרד או קשקשים, כינים ותכשירי הטיפול בהם, כל אלו עלולים להשפיע על השיער בגיל הילדות. לאחר מכן, בגיל הנעורים ובגיל ההתבגרות, עוברות הנערות שינויים רבים – הורמונליים, גופניים ורגשיים. חשוב להיות מודעים לכך ששיער דק מדי, חלש או שביר ונשירה מוגברת עלולים להעיד על בעיה בריאותית או נפשית.

אצל בנות, מוקדם יותר מאשר אצל הבנים, גיל ההתבגרות מתחיל עם הופעת הוסת הראשונה ותחילת השינויים ההורמונליים בגוף. תקופת התפתחות זו היא קריטית לכל הגוף וגם לשיער, אשר אמנם מתחיל לצמוח באזורים שונים בגוף, אך השינויים ההורמונליים יכולים להזיק לשורשיו וכתוצאה מכך להוביל לנשירת שיער. ההשפעות הסביבתיות ואורח החיים המודרני מובילים כיום להתבגרות מינית בגיל מוקדמת יותר ולפיכך יותר ויותר נערות סובלות בגיל צעיר יחסית מנשירת שיער ומדילול שיער הדרגתי.
הסיבות לנשירת שיער ולדילול שיער אצל נערות יכולות להיות רבות ומורכבות ויש לשלול אותן אחת אחת  כדי לזהות את מקור הבעיה. התוצאות המתקבלות יכולות להיות איבוד שיער מהקרקפת ותוצאה נוספת שיכולה להתקבל, במידה וקיים רקע גנטי לנשירה, היא ירידה בעובי השערה הגורמת למראה שיער דליל ודק. בעיות אלו, שהיו בעבר מנת חלקן של נשים מבוגרות כחלק מתהליך ההזדקנות הטבעית, הופכות כיום לתופעה שכיחה למדי אצל נערות מתבגרות.

המודעות העצמית הגבוהה שיש לבנות הנוער כיום, ההשפעות הסביבתיות עליהן והשאיפה של חלקן להידמות למודלים כאלו או אחרים משליכים על סגנון החיים שלהן ועל שיערן.

הרצון להיראות רזה ולהיכנס לג’ינס במידה אפס, מוביל נערות רבות להפרעות אכילה כגון הרעבה עצמית, אנורקסיה או בולימיה, ובמקרים פחות קיצוניים לתזונה לא בריאה ולא מאוזנת כחלק מתעשיית הג’אנק פוד המשגשגת. כל אלו יכולים להוביל לנשירת שיער מוגברת. אפשר להבחין בכך למשל כאשר הקוקו העבה והמלא הופך בהדרגה להיות יותר דק ודליל.

גם שימוש מופרז בתכשירים קוסמטיים או באמצעים כימיים מגיל מאוד צעיר ולאורך זמן, כמו למשל החלקות, צבע וחמצון, מובילים לנזק לשיער. צריכת אלכוהול, עישון סיגריות או שימוש בסמים מחלישים ומשבשים את מחזור השערה. גם בעיות נפשיות רבות שיכולות לנבוע מלחץ, חרדה או דכאון, כמו למשל פחד מדחייה, לחץ מבחנים, אהבה נכזבת או בעיות התבגרות טיפוסיות אחרות, יכולות להוביל לנשירת שיער מוגברת. נטילת גלולות למניעת הריון הפכה לנפוצה עבור נערות רבות בגיל מאוד צעיר. הגלולות מכילות צירוף של הורמונים נשיים אשר משנים את המאזן ההורמונאלי הטבעי של הגוף. לנטילת הגלולות יש השפעה מובהקת על מחזור וחיי השערה. לעיתים ההשפעה חיובית כי היא מאזנת את המצב ההורמונלי הירוד בגוף, ולעיתים שלילית כי היא מסיטה מאיזון. נשירת השיער עלולה להתפתח בעקבות הפסקת או התחלת נטילת גלולות ועלולה להימשך לאורך זמן. תרופות כנגד אקנה, כמו רואקוטן, הניתנות לבני נוער רבים בגיל ההתבגרות, עוזרות  בניקוי עור הפנים אך עלולות להשפיע על השיער ולהפוך אותו ליבש, שביר וחלש וכתוצאה מכך לגרום לנשירה. מחלות שונות כמו סכרת נעורים, חסר בברזל או אנמיה, בעיות בבלוטת התריס ועוד, יגבירו את הנשירה בין אם המחלה לא מאובחנת ולא מטופלת או כתוצאה מתופעות לוואי של התרופות לטיפול בהם.

לסיכום, נשירת השיער בגיל ההתבגרות היא תופעה שכיחה בעלת גורמים רבים והיא יכולה להיות זמנית, קבועה או תקופתית. במידה והגורם המזיק מתוקן והגוף חוזר למצב של שיווי משקל - הנשירה תפסק והשיער יצמח מחדש לאחר מספר חודשים. במידה הגורם לנשירה הוא מחלה גופנית או נפשית, רקע גנטי, תזונה לקויה או מתח ולחץ מתמשכים או לא מטופלים - הנשירה תהפוך לכרונית וקבועה ועלולה להוביל לדילול משמעותי בשיער.
בשורה התחתונה, במידה ומתחיל תהליך של איבוד שיער יש לבצע איבחון מקיף ולטפל בבעיה לפני שהיא מחמירה.


קרדיט לאתר nrg

 

חזרה לדף הבית
נשירת שיער

 
תפריט דף הבית טלפון